First Congregational Church of Boylston
Friday, February 21, 2020
Celebrating 275 Years of Ministry!
Search this site.View the site map.
Visit us on Facebook.

Church Boards

 

                                              Term      Year

Board of Christian Education 

7 members      (3-year terms; limit 2)

Brenda Chaplis              2nd          2021

Carrie Farrell                  1st         2022

Shannon Lau                 1st          2021

Dot Mongeon                1st         2022

Morgan Stowe               1st         2021

Servant Leader                          2021

 

 

Board of Outreach & Mission 

6 members      (3-year terms; limit 2)

Florence Dodge            2nd        2021

Gloria Dow                    1st         2022

Donna Kelleher            1st         2023

David Rice                    1st         2021

Cindy Sears                 1st         2023

Irene Symonds              1st         2021

Servant Leader                          2021

 

 

Board of Deacons  

9 members      (3-year terms; limit 2)

Laurie Costello             1st               2023

Peter Haynes                1st                 2021

Brenda Hollands            1st                 2022

Betty Larkin                   2nd                2021

Christi Stille                   1st         2021

Marsha Wagner             1st         2022

Judith White                  1st         2022

Gigi Zepp                     1st               2023

Servant Leader                          2021

 

Board of Trustees

6 members      (3-year terms; limit 2)

Rob Eaton                    1st         2023

Garry Johnson              1st         2021

Ken Mongeon               1st         2022

Jim Smith                     2nd        2022

Carol Tasker                 1st         2023

Servant Leader                          2021

 

Stewardship Committee

7 members   (3-year terms; no limit)

1 voting member is a Trustee

Joan Deal                     2nd        2022

Jan Fuller                      2nd        2021

Scott Fuller                   3rd                2021

Christi Stille                   3rd                2021

Karyn Wagner              4th        2023

Trustee Designee                      2021

 

Nominating Committee

6 members      (2-year terms; limit 2)

Karyn Wagner- SLT        2nd        2022

Judith White                  2nd        2022

Mark Young (SLT Nominee)1st        2022

Patty Young (SLT Nominee)1st        2022

Open                            1st         2022

Servant Leader                          2021

 

                                             

Parish Care Committee

8 members   (3-year terms; no limit)

Jane Eaton                   1st         2023

Brenda Hollands            6th         2021

Sandra Johnson           5th        2023

Donna Kelleher            1st         2023

Linda Murphy                3rd               2022

Judy St. Denis              5th         2022

Carol Tasker                 5th               2023

Tom Tasker                   2nd        2022

Judith White                 1st         2023

 

                                     

Memorials Committee

5 members   (3-year terms; no limit)

Linda Bancroft              7th                2021

Betty Larkin                  8th        2023

Dot Mongeon                2nd        2022

Marsha Wagner             3rd               2021

Mark Young                 1st         2023

 

 

Sanctuary Committee

5 members   (3-year terms; no limit)

Gloria Dow                   4th        2023

Peter Haynes                2nd        2023

Ann-Marie Jasiak           7th         2021

Betty Larkin                  10th       2023

Linda Olsen                 1st         2023

 

Music Committee

5 members   (3-year terms; no limit)

Roger Deal                   1st         2022

Deb Larkin                   1st         2023

Linnea Lyerly                 3rd                2022

Judy St. Denis              2nd        2022

Vicky Triolo                   2nd        2022

Deacon Designee                      2021

 

 

Kitchen Committee

5 members   (3-year terms; no limit)

Joan Deal                     1st         2023

Shannon Lau                 2nd        2021

Dave Moore                  4th                2022

Marsha Wagner            1st         2023

 

 

Treasurer                 Registrar

Jan Fuller                 Carla Peterson